Budowa, rozbudowa i wynajem powierzchni przemysłowych i magazynowych - dobre praktyki, wskazówki i rekomendacje wspierające inwestycje na lata 2015-2017

Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę dokonując już faktycznego wyboru lokalizacji powierzchni magazynowej?

Jesteśmy firmą dystrybuującą materiały wykończeniowe oraz wyposażenia mieszkań i domów. Z uwagi na fakt, że działamy na obszarze głównie centralnej i południowej Polski  rozważamy przeniesienie części działalności w rejon łódzki lub dolnośląski. Z tego co się orientujemy, jest tam kilka powierzchni, które odpowiadałyby naszym potrzebom. Pod uwagę bierzemy głównie możliwości komunikacyjne. Na jakie dodatkowe czynniki powinniśmy zwrócić uwagę dokonując już faktycznego wyboru lokalizacji?

Małgorzata Czepel, Property Negotiator, Industrial and Logistics, CBRE: Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna jest jednym z podstawowych czynników decydujących o wyborze lokalizacji centrum dystrybucyjnego. Ze względu na centralną lokalizację oraz doskonałe połączenie komunikacyjne, okolice Łodzi są naturalnym miejscem do lokowania firm zajmujących się dystrybucją na terenie całego kraju. Jedną z głównych zalet regionu jest położenie u zbiegu dwóch autostrad A1 i A2, drogi krajowej NR1 i ekspresowej S8 w kierunku Wroclawia – pozwala  to na wyjątkowo łatwy i szybki dostęp do pozostałych regionów Polski. Z kolei region Dolnego Śląska oznacza bliskość granic niemieckiej i czeskiej, co z sukcesem przyciąga najemców prowadzących działalność na rynku krajowym i zagranicznym.

 

Wybór lokalizacji centrum logistycznego powinien być uzależniony od odległości od głównych rynków zbytu. Usytuowanie obiektu w pobliżu najważniejszych dla danego przedsiębiorstwa rynków dystrybucji pozwala zminimalizować koszty transportu oraz skrócić czas dostawy towaru do klienta, dzięki czemu przedsiębiorstwo ma szansę zbudować przewagę konkurencyjną nad innymi firmami o podobnym profilu działalności.

 

Rozważając wybór lokalizacji, należy wziąć pod uwagę także kwestię dostępności wykwalifikowanych pracowników w danym regionie. Podczas gdy stopa bezrobocia w regionie wrocławskim kształtuje się obecnie na bardzo niskim poziomie (w dużej mierze jest to rezultat dwóch ogromnych inwestycji firmy Amazon), okolice Łodzi charakteryzują się wciąż wysoką stopą bezrobocia, a także stosunkowo niskim poziomem wynagrodzeń, co podnosi atrakcyjność regionu w oczach przedsiębiorców.

 

Decydując się na najem powierzchni w konkretnym parku magazynowym, należy zwrócić uwagę na standard obiektu magazynowego oraz stopień dopasowania parametrów technicznych budynku do prowadzonej działalności i oczekiwań najemcy. Warto również zabezpieczyć możliwość najmu dodatkowej powierzchni na wypadek rozwoju firmy w przyszłości.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

KONTAKT

4Content Sp. z o.o.
ul. Zeylanda 3/3
60-808 Poznań

tel. 61 646 91 30
fax 61 646 91 38
biuro[at]4content.pl