Budowa, rozbudowa i wynajem powierzchni przemysłowych i magazynowych - dobre praktyki, wskazówki i rekomendacje wspierające inwestycje na lata 2015-2017

Nowy magazyn firmy Valeo ulokowany blisko zakładów w Skawinie

Podstawowym zamiarem, jaki przyświecał firmie Valeo, było posiadanie nowego magazynu w pobliżu swoich dwóch zakładów produkcyjnych w Skawinie. Dzięki temu firma mogła ograniczyć koszty logistyki i transportu.

 

Valeo Autosystemy to spółka zależna francuskiej grupy Valeo specjalizującej się w projektowaniu, wytwarzaniu i sprzedaży komponentów, systemów zintegrowanych oraz modułów dla przemysłu samochodowego. Grupa Valeo znajduje się w czołówce największych producentów samochodowych części zamiennych na świecie. W Polsce firma jest obecna od 1996 r. Obecnie działa tu pięć fabryk grupy, z czego dwie położone są w Skawinie koło Krakowa. Valeo współpracuje w Polsce z siecią kilkudziesięciu autoryzowanych dystrybutorów oraz warsztatów. Valeo jest jedną z ponad 50 firm z branży motoryzacyjnej na świecie, które współpracują bądź współpracowały z firmą deweloperską – Goodman.

 

Zastosowane rozwiązanie techniczne

W 2011 r. Goodman wybudował na zlecenie Valeo magazyn w ramach swojego parku logistycznego Kraków Airport Logistics Centre. Podstawowym zamiarem, jaki przyświecał firmie Valeo, było posiadanie magazynu w pobliżu swoich dwóch zakładów produkcyjnych w Skawinie. Rozwiązanie takie miało na celu ograniczenie kosztów transportu i logistyki. Kraków Aiport Logistics Centre okazał się idealnym miejscem ze względu na bliskość Skawiny (17 km) oraz znakomite połączenie drogowe dzięki obwodnicy Krakowa. Aby jeszcze bardziej usprawnić i przyspieszyć proces składowania i dystrybucji, w magazynie zastosowano większą niż standardowo liczbę doków, co pozwoliło uniknąć zatorów w momencie przeładunku towarów. Obok magazynu zaplanowano zaś dodatkową przestrzeń parkingową.

 

Największe wyzwania postawione przez firmę-klienta

Największym wyzwaniem było dostarczenie klientowi najwyższej jakości obiektu magazynowego z zapleczem biurowym w rekordowo krótkim czasie. Budowa obiektu rozpoczęła się w maju 2011 r., a zakończyła się zaledwie cztery miesiące później. Było to możliwe dzięki temu, że Goodman posiadał już w regionie Krakowa swój park logistyczny z ważnymi pozwoleniami na budowę kolejnych obiektów. Pozwoliło to na szybkie uruchomienie budowy magazynu dla tego klienta.

 

Finalne efekty w obszarze poprawy efektywności

Powstanie nowego zewnętrznego obiektu magazynowego umożliwiło firmie Valeo zwiększenie przestrzeni produkcyjnej w zakładach w Skawinie. Bliskość produkcji z magazynem na komponenty i centrum dystrybucyjnym oraz bardzo dobre połączenie drogowe pozwala oszczędzać czas potrzebny na transport. Ma to szczególne znaczenie w godzinach szczytu czy w okresach zimowych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania co godzinę z krakowskiego centrum logistycznego Goodmana do Skawiny może wyjeżdżać transport z komponentami do produkcji.

 

Maciej Madejak, Head of Business Development Poland w Goodman

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

KONTAKT

4Content Sp. z o.o.
ul. Zeylanda 3/3
60-808 Poznań

tel. 61 646 91 30
fax 61 646 91 38
biuro[at]4content.pl